V druhé polovině roku 2023 proběhl na naší škole opět projekt školního participativního rozpočtu. Do navrhování projektu, jak zvelebit naši školu se zapojili všichni žáci z třetí až deváté třídy. Hlavními cíli projektu bylo zefektivnění trávení času o přestávkách takovým způsobem, aby žáci neseděli ve třídách a rozpohybovali se. Polepy na podlahy tomu v případě prvního stupně napomohly tak, že zde byla na chodbě nainstalována interaktivní dráha s prvky rozvoje dovedností v českém jazyce. Dráha obsahuje i měkké a tvrdé slabiky. V případě druhého stupně byl nainstalován úhloměr u dveří vybraných tříd a planety sluneční soustavy na chodbu, které vyučující doplnili o sadu kartiček s kooperativní hrou. Druhou částí projektu jsou samolepící zrcadla do tříd.
Závěrečná zpráva z realizace participativního rozpočtu na ZŠ Cimburkova ke stažení zde
Naše škola je zapojena do projektu „MAP Praha 3 pokračuje“.
“MAP Praha 3 pokračuje” je Místní Akční Plán rozvoje vzdělávání na území správního obvodu Prahy 3.
Hlavním cílem projektu „MAP Praha 3 pokračuje“ je zlepšení kvality předškolního a základního vzdělávání na území městské části Praha 3 prostřednictvím společného informování, vzdělávání a plánování partnerských aktivit pro následné společné řešení místně specifických problémů a potřeb.
Projekt „MAP Praha 3 pokračuje“ navazuje na realizaci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání městské části Praha 3, který byl realizován od listopadu 2016 do října 2018. Cílem projektu je prohloubit partnerství aktérů MAP na území MČ Praha 3 působících v oblasti základního a předškolního vzdělávání.
Projekt je zaměřen na rozvoj a aktualizaci strategických a koncepčních dokumentů, které již byly vytvořeny během realizace MAP I a také na evaluaci procesu MAP. Do projektu bude zapojeno 27 MŠ a ZŠ s RED IZO.
Veškeré informace o projektu jsou průběžně zveřejňovány na webu skolypraha3.cz
Koncem května a během června probíhal na naší škole projekt školního participativního rozpočtu (Pébéčka). Do navrhování projektu, jak zvelebit naši školu se zapojili všichni žáci z třetí až deváté třídy. Nápadů přišlo mnoho od úpravy dvorku, sportovního náčiní, výletů po automaty na vše možné. Nakonec se do finálního hlasování dostaly čtyři projekty, a to permanentka do Zoo Praha, Papíromat, úprava školního dvorku a automat na zdravé svačiny. Propagace vybraných projektů nám krásně vyzdobila školu letáky a billboardy, které si děti vyrobily. Na chodbách probíhaly diskuse o výhodách projektů. Finální dramatické hlasování nakonec vybralo vítěze, kterým se stala permanentka do Zoo Praha, ale díky zbývajícím finančním prostředkům se na škole také uskuteční projekt Papíromat. Projekt jsme mohli realizovat díky finanční podpoře MČ Praha 3. Gratulujeme vítězným projektům a těšíme na další nápady pro zvelebení naší školy.
Projekt reg. číslo CZ.02.3.X/0.0/0.0/20_081/0018869 Šablony ZŠ Cimburkova III, financovaný v rámci výzvy č. 02_20_081 pro Šablony III - VRR v prioritní ose 3 OP navázal na úspěšnou realizaci aktivit v rámci projektů Šablony ZŠ Cimburkova I a Šablony ZŠ Cimburkova II.
Přestože jsme z důvodu nepříznivé epidemiologické situace v letech 2020 a 2021 (a s tím souvisejícím prodloužením realizace aktivit v rámci projektu CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_064/0011088 Šablony ZŠ Cimburkova II do 30. 6. 2021) začali realizovat aktivity z tohoto projektu až v září 2021, tak se nám podařilo všechny aktivity ukončit před plánovaným ukončením projektu 31. 1. 2023.
V rámci tohoto projektu jsme zrealizovali dvě skupiny doučování (celkem 39 hodin) žáků ZŠ ohrožených školním neúspěchem. Díky personální podpoře jsme využívali služeb školního speciálního pedagoga a sociálního pedagoga. Bylo naplánováno a realizováno 10 vyučovacích hodin v rámci aktivity tandemová výuka. Také proběhly čtyři projektové dny na téma environmentálního vzdělávání a kariérového poradenství. Do výuky byli zapojeni odborníci z praxe, kteří doplnili teoretickou výuku praktickými ukázkami a předvedli využití těchto znalostí v praxi.
Od října 2020 spolupracuje naše škola na projektu Rozvoj komunikace a spolupráce mezi rodiči romských sociálně znevýhodněných žáků a školou, Reg. č.: 0016/2019/ACF/2, realizovaný neziskovou organizací Nová škola, o.p.s.
Ohniskem projektu je práce pedagogických asistentů, kteří docházejí do rodin znevýhodněných žáků a podporují rodiče v intenzivní komunikaci s pedagogy školy, v přípravě na školní práci dětí a do budoucna doufejme i v účasti na akcích školy.
Český vzdělávací systém totiž stojí na podpoře rodičů a domácí přípravě dětí. To mnohé děti (z historických důvodů často děti romské) silně znevýhodňuje v přístupu ke kvalitnímu vzdělání.
Kromě přímé podpory dětí a jejich rodičů budou vytvořeny i případové studie dobré praxe zveřejňované na webu www.asistentpedagoga.cz, které budou sloužit jako inspirace dalším pedagogickým pracovníkům při jejich práci s rodinami sociálně znevýhodněných žáků.
Více o projektu najdete na webových stránkách projektu
Naše multikulturní škola se i letos úspěšně zapojila do projektu „Podpora vzdělávání cizinců ve školách na rok 2020“. Tento rozvojový program pomáhá integraci cizinců, kteří k nám přicházejí ze zemí EU i mimo ni, umožňuje rychlejší integraci do třídy i vyučování, podporuje výuku základů českého jazyka a pořízení výukových materiálů a moderních učebnic češtiny pro cizince. Projekt byl následně prodloužen do června 2021.
Žáci pracují podle svých znalostí a předpokladů podle plánů jazykové podpory nebo individuálních vzdělávacích plánů, které s vyučujícími pravidelně vyhodnocují. Podle své úrovně dosažených znalostí a kulturních odlišností jsou žáci rozděleni do několika skupin, ve kterých absolvují vzdělávací lekce pod vedením zkušených pedagogů nebo speciálních pedagogů.
Naše škola ZŠ Cimburkova se v období 1. 1. 2020 – 31. 12. 2021 podílí na realizaci projektu s názvem Digitální technologie ve výuce a šíření dobré praxe - ZŠ Jarov reg.č.: CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_067/0012183, jako partner s finančním příspěvkem.
Projekt je zaměřen na šíření příkladů dobré praxe a posílení spolupráce mezi vzorovou školou a školami zájemce v oblasti využívání digitálních technologií. Cílem projektu je posílení digitální gramotnosti v rámci mezipředmětových vztahů napříč školním vzdělávacím programem. Projekt poskytne vzorové škole a školám partnerským jedinečnou platformu spolupráce za použití moderních výukových metod a technologických prvků, které jsou pro výuku vzhledem k obecnému společenskému vývoji tolik potřebné.
Žáci na různých podložkách programují BlueBoty, počítají násobilku, procvičují anglická slovíčka, pracují s geometrickými tvary a s různými plánky.
Docílit toho, aby Ozobot EVO dojel do zamýšleného cíle, není vůbec jednoduché.
Stavebnici Lego zná asi každý, ale robotická stavebnice LEGO WeDo 2.0 v sobě ukrývá něco navíc. Kombinuje kostičky LEGO, výukový software a projekty, do nichž se mohou žáci zapojit. Tím, že si žáci sestaví vlastního LEGO robota a toho se potom učí programovat, se LEGO WeDo stává ideální výukovou pomůckou, která u nich zábavným způsobem probouzí zájem o vědu, techniku, technologie a programování včetně získání kompetencí v těchto oborech.
Do projektu se zapojili žáci 1. – 5. ročníku včetně dvou speciálních tříd, třídní učitelé, asistenti pedagogů i někteří učitelé druhého stupně. Členové realizačního týmu se pravidelně scházeli s ostatními zástupci vybraných škol na společných seminářích, webseminářích, školeních a workshopech, kde se průběžně seznamovali s robotickými hračkami (Bee-Boot, Blue-Bot, Ozobot, Lego WeDo), učili se s nimi pracovat, předávali si zkušenosti, doporučovali odbornou literaturu a softwarové aplikace určené k práci s robotickými hračkami a pro jejich ovládání pomocí počítače a iPadu. Tyto svoje poznatky a praktické zkušenosti předávali ostatním učitelům a ti je po tandemových hodinách následně aplikovali v praxi při výuce různých předmětů.
Pedagogové se díky projektu seznámili s různými možnostmi jak využít robotické hračky ve výuce. Díky tandemových hodinám a výměně zkušeností (a příkladů dobré praxe) z ostatních škol si i v praxi vyzkoušeli jejich možnosti. Nezanedbatelným přínosem projektu bylo navázání spolupráce pedagogů z různých škol. Kladem je i to, že i ostatní vyučující, kteří nebyli do projektu z počátku zapojeni, se začali zajímat o možnosti využití těchto digitálních technologií ve výuce. Robotická hračka komplexně rozvíjí rozumové schopnosti – prostorovou orientaci, představivost, zrakové vnímání, paměť, tvořivost, podporuje rozvoj algoritmických kompetencí. Žáci byli v hodinách velmi aktivní, vzájemně si pomáhali, hledali více možností při řešení problému, hledali a opravovali chyby. Robotické hračky se ukázaly jako výborné pomůcky, které zábavným způsobem probouzí u dětí zájem o techniku a programování, a pomůcky velmi vhodné a motivující i pro děti se SVP.
Realizace projektu byla ovlivněna epidemiologickou situací. Tato bezprecedentní situace, s kterou dosud neměl nikdo žádné zkušenosti, zapříčinila, že některé aktivity jsme museli přesunout do „online prostoru“ a realizace dalších aktivit byla více závislá na vyhlášených opatřeních než na připraveném harmonogramu. Ve spolupráci s vzorovou školou jsme všechny tyto problémy operativně řešili.
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.
V rámci projektu z Operačního programu Výzkum, vývoj, vzdělávání „Komplexní program rozvoje a podpory pražského školství“, registrační číslo CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0007972 dochází naši žáci od listopadu pravidelně na Střední odbornou školu Jarov, Praha 9, Učňovská 100/1, kde se seznamují s různými technickými obory a rozvíjejí si tak své technické vzdělání a mechanické dovednosti. Projekt je realizován ve spolupráci Magistrátu hlavního města Prahy a Hospodářské komory hl. m. Prahy.
Žáci se již seznámili s učebním oborem truhlář – prohlédli si materiálovou základnu, vyzkoušeli si nářadí, prohlédli stroje a zařízení dílny, obeznámili se s konstrukcí a technologiemi výroby. Současně bylo žákům umožněno podívat se do jiných dílen, které připravují studenty na budoucí zaměstnání v dalších oborech. Žáci se zájmem splnili zadané práce a „truhláři“ si odnesli domů své vlastnoručně vyrobené výrobky, které najdou využití v domácnosti.
Také se seznámili s problematikou robotiky a jejího využití v praxi. Pomocí návodu si sestrojili jednoduché vozítko na dálkové ovládání, které bylo využito pro plnění konkrétních úkolů.
Od října 2019 probíhají na škole aktivity v rámci projektu Spolu to zvládneme (reg. číslo CZ.07.4.68/0.0/0.0/18_066/0001404). Tento projekt je financován v rámci výzvy 07_18_066 OPPPR_49. výzva SC 4.2 - Začleňování a podpora žáků s odlišným mateřským jazykem.
Cílem projektu je nejen přímá podpora žáků s OMJ při vyučování, ale též personální podpora školy při výuce, zapojení všech žáků do projektového vyučování během celého roku, pořádání vzdělávacích a kulturních akcí pro rodiče i vyučující tak, aby došlo k navázání vzájemných vztahů mezi různými kulturními skupinami a jejich vzájemnému obohacení.
Realizace projektu byla v druhém pololetí školního 2019/2020 a de facto po celý školní rok 2020/2021 značně ovlivněna epidemiologickou situací a návaznými mimořádnými opatřeními. Z tohoto důvodu jsme zažádali o prodloužení realizace projektu do 30. 6. 2022.
Z tohoto projektu byly v období od 1. 10. 2019 do 30. 6. financovány následující aktivity:
Tento pracovník se pravidelně účastnil jednání s rodiči, třídním učitelem a žákem, spolupracoval se speciálními pedagogy a byl nápomocen při tlumočení ostatním vyučujícím, rodičům i žákovi v běžných situacích ve škole i mimo ni. Byl přítomen při přijímacím řízení žáků - cizinců, pedagogických radách a třídních schůzkách. Aktivně se zapojil při předávání informací novým žákům a rodičům s odlišným mateřským jazykem a pomáhal při jejich adaptaci ve škole. Informoval rodiče o průběhu vzdělávání v jednotlivých ročnících. Vysvětloval rodičům a zákonným zástupcům pravidla hygienických opatření a poskytoval jim kontakty na odborné pracovníky. Podílel se na školních aktivitách, byl v úzkém kontaktu s pracovníky ŠPP a asistenty pedagoga. Účastnil se schůzek kariérové poradkyně s rodiči žáků s OMJ v 8. a 9. ročnících, tlumočil při podávání přihlášek na SŠ. Asistoval v krizových situacích a tím napomáhal zabránění konfliktu a k řešení možných kulturních nedorozumění. Vždy se při jednání snažil napomoci v porozumění na obou stranách.
Celkem jsme zrealizovali 9 skupin doučování dětí s OMJ, jejichž obsahem byla především výuka českého jazyka, rozšíření slovní zásoby žáků a zlepšení jejich jazykových kompetencí, což se projevilo také lepším porozuměním a zvládnutím ostatních předmětů.
Za účasti externích odborníků proběhla celkem čtyři setkání rodičů, žáků a zájemců z řad veřejnosti, na kterých se se řešilo školství, vzdělávání, psychohygiena, možnosti podpory žáků a spolupráce s pedagogicko-psychologickou poradnou a výchova dětí. Témata setkání byla hodně ovlivněna „aktuálními tématy dané doby“, např. „covidová opatření“ a situace na Ukrajině.
Po několika odkladech způsobených "Covidovou situací" se nám povedlo zrealizovat 19 mezitřídních projektových dnů na různá multikulturní a sociální témata. Jejich cílem bylo nejen aktivní zapojení a spolupráce žáků různých věkových skupin, ale také spolupráce pedagogických pracovníků v oblasti přípravy a vedení projektové výuky, otevření školy odborné veřejnosti a jejich vzájemné obohacování.
Škola zorganizovala celkem čtyři volnočasové komunitní setkání s rodiči, přáteli školy a veřejností, kam byli pozváni příslušní odborníci. Diskutovaná témata byla spojena s životem v naší městské části, s možnostmi zapojení se do veřejného života a mimoškolních akcí pro děti a mládež v Praze 3 a v blízkém okolí.
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.
Na základě doporučení České školní inspekce se naše škola dne 16. 9. 2019 zapojila do pilotního projektu MŠMT a NúV s názvem Rozvoj technického myšlení, technické tvořivosti a praktických činností na základních školách.
Tento projekt je zaměřen především na žáky druhého stupně s cílem rozvinout u dětí technické dovednosti se zaměřením na jejich využitelnost v jejich dalším profesním životě. Data získaná tímto dvouletým projektem povedou ke koncepčnímu zavedení polytechnické výuky do všech základních škol v České republice. Realizaci tohoto projektu na naší škole podpořila MČ Praha 3 částkou 58 500,- Kč
Škola se zaměřila, v rámci projektu, na tyto tematické celky:
· Technická kreativita
· Technické činnosti a práce s materiálem
· Řemeslo a technické profese
· Byt, dům a zahrada
V úzké spolupráci se zástupcem MŠMT a NúV paní Ing. Šarkou Poláčkovou a na základě podkladů garanta projektu PaedDr. PhDr. Jiřího Dostala, Ph.D. se budeme snažit dosáhnou všech očekávaných výstupů pro vzdělávací oblast „Člověk a technika“, a to za pomoci těchto výukových bloků zařazených do stávajících předmětů jako je informatika, pracovní činnosti, chemie, přírodopis, fyzika, výtvarná výchova.
V rámci informatiky seznámíme žáky (za použití vhodného softweru) s navrhováním stavebních, interiérových a zahradních projektů s možností vizualizace ve 3D prostředí. Žáci vypracují pracovní postup realizace a vytvoří rozpočet na náklady spojené s realizací projektu.
V hodinách výtvarné výchovy připravujeme blok Módní tvorby – Fashion Design, kde žáci si zpracují vlastní oděvní výrobek od návrhu až po samotnou realizaci. Díky na PC programovatelné vyšívací jednotce přitom dojde k propojení tradiční řemeslné dovednosti a využití nových technologii.
Technickou kreativitu budeme rozvíjet ve vyčleněných hodinách fyziky za pomocí 3D tiskárny, kde budeme tisknout jednoduché komponenty pro naše technické i výtvarné projekty. Díky stavebnicím Lego Mindstorm budeme stavět jednoduše krokově programovatelné roboty, které dětem umožní nahlédnout do konstrukčního prostředí a programovacího prostředí.
Dále chceme využít přenosných pracovních stolů s ručním nářadím na výrobu ze dřeva, plastu a jiných materiálů.
Na základě poznatků z konference Tech-Edu-Inspire 2019 je naším přáním zajistit prostředky na laserovou vypalovačku ke gravírování laserem do různých materiálu. V budoucnu bychom rádi získali dřevoobráběcí stroje jako je soustruh, vyřezávací pila, bruska či frézka z polytechnických stavebnic.
Vytvořeno ve spolupráci s NetVision © 2024 Základní škola, Praha 3, Cimburkova 18/600, Kontaktovat webmastera, Prohlášení o přístupnosti
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO